Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

0-12 yaş çocukların ve mental retardili hastaların diş tedavilerini üstelenen diş hekimliği dalıdır.


Çocukların fiziksel ve ruhsal ve fiziksel gelişmelerinin en önemli parçalarından biri olan beslenmenin sağlıklı bir şekilde yapılması çok önemlidir. Çocuklukta meydana diş kayıpları ana dişlerin ağza gelirken çapraşık olmasına neden olacaktır.


Fluor uygulaması: 3 yaşından itibaren yapılan ve her 6 ayda bir tekrarlanan, ağrısız hatta çocuk için eğlenceli bir uygulamadır. Birkaç dakika süren bu işlem sonunda çocuğunuz dişlerinin yüzeyinde depolanan fluorid sayesin dişler çürümeye karşı daha dirençli hale gelir.


Fissür örtücüler: Dişlerin öğütücü yüzeyleri girintili çıkıntılıdır ve çürüğe meyillidir. Çürük oluşumunu önlemek amacıyla bu yüzeylere ince bir tabaka halinde kompozit esaslı reçine uygulanır ve dişler çürümeye karşı korunmuş olur.


Yer tutucular: Erken süt dişi kayıplarında ileri dönemdeki çapraşıklığı önlemek adına yapılmaktadır.


Süt dişi kanal tedavileri: Çürüme dişin pulpasına (sinirlerine) kadar uzandığı durumlarda, yetişkinlerdekinden farkları olarak (dişin kökünün rezorbe olacağı dikkate alınarak) yapılan kanal tedavisi işlemidir.


Renkli çocuk dolguları: Çocuğun hekime olan ilgisini ve tedaviyi eğlenceli hale getirmek için yapılan parlak renkte dolgulardır.


Amputasyon: Dişin pulpasına (sinirlerine) kadar çürüğün ulaştığı durumlarda, dişin sinirlerinin tamamı alıp dişi cansızlaştırmak yerine dişin belli bir bölümünde bulunan sinirlerin alınması ve doldurulması işlemidir.


Apeksifikasyon (kök ucu kapama): Kanal tedavisi gerektiren fakat henüz kök ucunun oluşumunu tamamlayamadığı durumlarda, kökün gelişimini devam ettirmesi için yapılan zahmetli bir işlemdir.